Światowy Tydzień Wody (Sztokholm 23.08 – 01.09.2022r.)26 sierpnia 2022 r.

Światowy Tydzień Wody (Sztokholm 23.08 – 01.09.2022r.)
26 sierpnia 2022 r.

Już od ponad 30 lat, w sierpniu, odbywa się wiodąca konferencja poświęcona globalnym problemom związanym z wodą. Głównym organizatorem Konferencji jest Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wody (SIWI). Z uwagi na to, że Konferencja ta trwa jeden tydzień wydarzenie to określa się mianem Światowego Tygodnia Wody (ang. World Water Week).
W tych dniach eksperci z całego świata dzielą się swoimi najlepszymi pomysłami stanowiącymi antidotum na globalne, regionalne i lokalne problemy związane z dostępem do wody, jej wykorzystaniem oraz ochroną. Swoje miejsce w programie Konferencji znajduje również problematyka zarządzania zasobami wody – w różnych aspektach. Z programem Konferencji można zapoznać się na stronie Światowego Tygodnia Wody – https://worldwaterweek.org/programme/schedule

Z bieżącym roku konferencja odbędzie się w tzw. hybrydowym trybie. Od 23 sierpnia różnotematyczne sesje odbywać się będą on-line, a od 28 sierpnia zarówno stacjonarnie – w Sztokholmie – jak i w trybie on-line. Każdy zainteresowany może zatem wziąć udział w wybranym przez siebie wydarzeniu, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywa.

W 2022 roku główny organizator zaproponował około 300 sesji obejmujących szeroki zakres tematów, od bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowia po technologie prośrodowiskowe, bioróżnorodność i kryzys klimatyczny. Motto konferencji stanowią słowa „Zobaczyć niewidzialne: Wartość wody” (ang. Seeing the Unseen: The Value of Water”). Kuratorem konferencji jest SIWI, ale większość sesji jest organizowana przez inne znane organizacje międzynarodowe np. UN Water, Unicef i wiele innych.

Każdego roku podczas Światowego Tygodnia Wody wręczana jest również nagroda: Stockholm Water Prize (tzw. wodny Nobel). Jest to najbardziej prestiżowa nagroda związana z wodą na świecie. Przyznawana jest wizjonerom lub organizacjom, których wybitna praca przyczynia się do zachowania i ochrony zasobów wodnych oraz dobrobytu planety i jej mieszkańców. Każdego roku nagrodę wręcza jej patron tj. Król Szwecji Karol XVI Gustaw. W dniu 30 sierpnia br. nagrodę tą otrzyma Wilfried Brutsaert – emerytowany profesor inżynierii w Szkole Inżynierii Lądowej i Środowiska na Cornell University w USA. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Sztokholmski Instytut Wody prof. Wilfried Brutsaert to światowej sławy hydrolog oraz lider w badaniach na temat parowania wody z powierzchni Ziemi. Jego prace mają duże znaczenie teoretyczne i praktyczne, zwłaszcza w kontekście zachodzących zmian klimatycznych. Ponadto Wilfried Brutsaert jest pionierem nowatorskich podejść do zrozumienia zmian w magazynowaniu wód gruntowych.

Więcej informacji o Konferencji znajduje się na stronie domowej tego wydarzenia: https://www.worldwaterweek.org/